Bakan Bolat’tan ‘İsrail’le ticaret’ açıklaması: Yüzde 33 azaldı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 7 Ekim saldırılarının ardından Gazze’de soykırım yapan İsrail’le yapılan ticarete yönelik eleştirilere cevap verdi.

Bir televizyon kanalının yayınına katılan Bolat İsrail ile karşılıklı ticaretin yüzde 33 azaldığını belirterek, “Hükümet olarak kamu kurumları, devlet şirketleri asla İsrail firmaları ile ticaret yapmıyor” dedi.

‘MARJİNAL SİYASİ UNSURLAR, İSRAİL İSTİHBARATI…’

“Hükümetin, sürekli olarak İsrail ile ticaret yapma suçlamaları ile sıkıştırılmak istenmesinin, bazı marjinal siyasi unsurların ve terör örgütlerinin sahte hesaplarıyla yapılan itibarsızlaştırma çalışmaları olduğunu ve İsrail istihbaratının da bazı dezenformasyon bilgileri sızdırarak, bunu yaptırmaya çalıştığını” savunan Ticaret Bakanı Bolat’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

– Ortaya atılan iddialar gerçeği yansıtmıyor. Bunlar iç siyasette seçim öncesinde Cumhur İttifakı’nın oylarını düşürmek amacıyla yapılıyor.

– (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu fasılları) Bunlardan biri 36. fasıl, patlayıcı maddeler ve devamı, diğeri de silah ve mühimmat başlığı. Bu TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verisinde ana başlık olarak görülünce, çok az miktarda yapılmış ama gümrük beyannamesine baktığınızda birisi jel yakıtı ve çakmak gazı, diğeri de avcılık ve sporculuk için yivli bir av tüfeği parçası ile balıkçılıkta kullanılan zıpkın şeklindeki ürünler çıktı. Ama haberin terör örgütü ile bağlantılı sitelerde veriliş şekli, Türkiye’nin silah ve mühimmat satıyormuşçasına bir suçlanma şekli. Bunlar devlete savaş açan siteler, haberlerine inanmak son derece yanlıştı. Araştırdık, delilleriyle beraber yaptığımız açıklamalarla bunun yalan, dezenformasyon ve yönlendirme amaçlı olduğunu ortaya koyduk.

‘İTHALAT YÜZDE 43 İHRACAT YÜZDE 30 AZALDI’

– 7 Ekim’den bu yana ithalatta yüzde 43, ihracatta yüzde 30 bir azalma ile ortalama yüzde 33’lük azalma gerçekleşti. Hükümet olarak kamu kurumları, devlet şirketleri asla İsrail firmaları ile ticaret yapmıyor.

– Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hiçbir unsurunun İsrail ile işbirliği, askeri eğitim, silah mühimmat alım satımı noktasında asla bir irtibatı yok. Savunma sanayisi ürünleri için Milli Savunma Bakanlığının izin belgesine ihtiyaç var. Onları da araştırdık, hiçbirinde izin yok.

– Seçime 3-4 gün kala, hükümeti zor durumda bırakıp ‘Acaba birkaç puan kaybettirir miyiz?’ diye büyük bir haber yakalamış gibi sunulmak istenen yurtdışı kaynaklı bu sitelerin haberlerini çürüttük.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x